V dnešní době jsou počítače základem, bez kterého si málokdo dokáže představit svůj život. Stále více lidí však zapomíná, že každý počítač se skládá z mnoha částí, které spolu spolupracují. Vyplatí se vědět, co přesně jednotlivé součásti dělají. Jednou z nejoblíbenějších z nich je grafická karta. Co to přesně je a co má na starosti?
Obsah
K čemu grafická karta slouží?
Často se můžete setkat s názory lidí, kteří tvrdí, že grafickou kartu nepotřebují, vždyť se přece nebudou zabývat navrhováním grafiky. Na tom není nic překvapivého, protože název tomu jistě může napovídat. Jak se však ukazuje, grafická karta má mnohem širší povinnosti než obsluhovat grafické programy


Toto zařízení bylo vytvořeno za účelem generování a zobrazování obrázků. To je první a nejdůležitější z činností, za které je zodpovědná. Právě díky ní můžete na monitoru vidět obraz ve stále vyšším rozlišení, což umožňuje nejen estetickou stránku každého grafického návrhu, ale také lepší funkčnost a přesnost
Příklady použití grafických karet
Jedním z příkladů toho, k čemu je grafická karta potřeba, je především sledování filmů ve vysoké kvalitě. Grafická karta přebírá od procesoru náročný proces dekódování filmu, jehož výsledkem je plynulý nebo vysoce kvalitní film.
Kromě toho se grafická karta používá ve videohrách a v naprosté většině z nich je vyžadována pro správný chod. Právě díky ní si můžete zahrát jak starší tituly, tak i ty náročnější, jako je The Sims 4 nebo Minecraft.
Kromě toho bude grafická karta potřebná pro:
- Obecně dobrý výkon počítače nebo notebooku,
- Pro grafiky a tvůrce videí,
- Pro lidi, kteří ocení výkon v kombinaci s tichostí (notebook bez grafické karty může být i při prohlížení internetu hlučný)
- Pro lidi, kteří vlastní a používají více monitorů najednou
Grafická karta má samozřejmě i další úkoly. Je to způsob, jak zlepšit práci celého počítače, protože podporuje práci hlavního procesoru a v některých případech mu ulehčuje


Nyní, když už víte, k čemu grafická karta v počítači slouží, stojí za to podívat se na její základní typy.
Grafické karty – jaké jsou jejich typy?
Na elektronickém trhu najdete různé modely, které svými parametry zvou jak grafiky, tak hráče i běžné uživatele internetu. Jakkoli jsou tyto parametry důležité, existuje ještě důležitější dělení grafických karet. Mluvíme o dělení na integrované a dedikované karty. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Integrované grafické karty
Jejich hlavní vlastností je, že sdílejí procesor a paměť s dalšími komponentami. Tento typ je již integrován na základní desce. Nejčastěji se vyskytují v noteboocích a v průběhu let byly mnohem méně výkonnou variantou než dedikované verze. I dnes je však při spouštění nejnáročnějších programů a her znát rozdíl. Je však třeba vědět, že integrované varianty jsou již mnohem pokročilejší než dříve a umožňují efektivně zvládat nenáročné hry, programy i běžné potřeby.
Dedikované grafické karty
Jedná se o modely určené pro vysoké nároky hráčů a grafiků. Každá z těchto karet má vlastní samostatný procesor i vyhrazenou paměť VRAM. Tyto možnosti umožňují spouštět velmi náročné programy a hry, budou instalovány jako samostatná komponenta, nikoliv jako součást základní desky.
Když už víme, jak funguje základní rozdělení grafických karet, stojí za to podívat se, co znamenají jejich parametry.
K čemu slouží paměť grafické karty?
Schopnosti grafické karty do značné míry závisí na její pracovní paměti neboli takzvané VRAM. Jedná se o prvek, který přímo ovlivňuje výkon celé konstrukce a plynulost zobrazovaného obrazu. Podíváme-li se na ni z pohledu lidské analogie, lze ji přiřadit k vizuální krátkodobé paměti – je zodpovědná za ukládání aktuálně generovaného obrazu.


Čím vyšší je kvalita obrazu a čím více prvků je generováno v reálném čase, tím více paměti VRAM je potřeba. Můžete si to představit poměrně jednoduše. Jednoduchý psaný text nevyžaduje obrovskou paměť grafické karty, ale hra, která má 3D hloubku a stovky prvků, ano. Proto se hráči i grafici budou na velikost VRAM pečlivě dívat.
Šířka pásma grafické karty
Na taktování této paměti se také vyplatí zaměřit pozornost, protože umožní rychlejší přenos dat. Dnes je nejvyšším standardem GDDR6, díky kterému je šířka pásma vysoká a přenos extrémně efektivní
K čemu slouží grafická karta v notebooku? K čemu se používá ve stolním počítači? Vždy je zodpovědná za generování obrázků, což je někdy jednoduchý a někdy extrémně náročný úkol. Když už víte, co to je a jak se tato součástka dělí, bude snazší vybrat správný model.