Domů Články Co je to grafická karta a jaké jsou její typy?

Co je to grafická karta a jaké jsou její typy?

Počítače jsou již mnoho let běžnou součástí každodenního života, ale pro mnoho lidí jsou pojmy, které hovoří o komponentách v nich, stále záhadné. Tyto znalosti vám pomohou pochopit, proč tolik lidí neustále přemýšlí o nákupu novějších modelů procesorů, grafických karet a dalších součástí. Jedním z nejdůležitějších hardwarových prvků je grafická karta, bez které by žádný počítač nemohl fungovat tak, jak si ho dnes představujeme. Proto se vyplatí vědět, co je to grafická karta, jaké jsou její typy a co má vlastně na starosti.

Grafická karta – co to je a k čemu slouží?

Grafická karta není nic jiného než komponenta, jejímž hlavním úkolem je generovat (vykreslovat) obraz a poté jej zobrazit na obrazovce monitoru. Je zodpovědná za možnost volně pracovat, relaxovat u filmu nebo třeba číst vtipné příspěvky na sociálních sítích. Čím výkonnější grafická karta, tím výkonnější počítač, i když i ten je do značné míry závislý na procesoru a operační paměti.

Měli byste vědět, že výběr grafické karty je v dnešní době především koníčkem grafiků a hráčů. Právě oni potřebují co nejvyšší výkon této komponenty, aby mohli vykreslovat grafiku obsahující obrovské množství detailů nebo generovat náročnou grafiku v pokročilých počítačových hrách. Běžnému uživateli počítače, který využívá především kancelářské programy a internet, často postačí méně náročný model.

grafická karta, co je to

Co je to integrovaná grafická karta?

Tato otázka byla pravděpodobně položena již milionkrát a odpověď na ni není vůbec tak složitá, jak by se mohlo zdát. Jedná se o grafické karty, které sdílejí procesor a paměť s dalšími komponentami. Díky tomuto řešení se hardware prodává za nižší cenu, což se ale projeví na nižším výkonu celého stroje.

Jaké jsou typy grafických karet?

  • Integrované grafické karty – toto řešení často odmítají i ti nejnáročnější uživatelé. Pro běžného člověka, který počítač používá k prohlížení internetu a sledování filmů, je použití takového řešení zcela dostačující. Taková karta je zabudována do základní desky již při výrobě hotového zařízení, což snižuje cenu celého počítače. Není totiž již nutné kupovat samostatnou dedikovanou grafickou kartu. Stojí za to vědět, že dnešní integrované modely jsou stále rychlejší a výkonem se vyrovnají starším dedikovaným kartám.
  • Dedikované grafické karty – téma tohoto typu karet neopouští ústa hráčů a počítačových grafiků, protože právě díky nim si mohou užívat vysokého výkonu a realistických animací. Svým výpočetním výkonem předčí integrované karty a umožňují provozovat náročné hry, což je však spojeno i s vyšší cenou. Nejčastěji se instalují prostřednictvím konektoru PCI-E umístěného na základní desce.

Nyní, když znáte typy grafických karet, se můžete blíže podívat na jejich komponenty, včetně VRAM.

jaká je rodina grafických karet

Co je paměť VRAM?

Tato paměť je videopaměť, která je zodpovědná za ukládání skutečných obrazových dat, k nimž počítač potřebuje rychlý přístup. Jak jistě tušíte, čím více je této paměti, tím více obrazových prvků lze současně uložit.

Základní modely notebooků pro prohlížení internetu nebo sledování filmů nevyžadují velké množství paměti VRAM. Podpora středně náročných her a jejich vysokých nastavení nebo práce na vysokých grafických rozlišeních již vyžaduje větší objem a pro podporu standardu FullHD je doporučená hodnota alespoň 4 GB. Pokročilejší uživatelé by si však měli dát pozor na množství a rozhodně vsadit na objemy větší než 8 GB.

Typ paměti grafické karty

Množství paměti není nejdůležitější a vyplatí se věnovat pozornost typu paměti. Jedním z nejběžnějších a nejvýkonnějších standardů jsou grafické karty vybavené pamětí typu GDDR6. Tento standard zaručuje rychlý provoz díky vysoké propustnosti a vysokému přenosu dat.

Důležitým prvkem, kterému je třeba věnovat pozornost, je také taktování samotné paměti. Čím více MHz grafická karta má, tím rychlejší bude paměť.

co je grafická karta

K čemu slouží paměťová sběrnice grafické karty?

Dalším důležitým aspektem je paměťová sběrnice. Ta je zodpovědná za přenos dat mezi grafickým procesorem (GPU) a pamětí VRAM. Výkon takové sběrnice se měří počtem bitů přenesených během jednoho taktu. Čím širší je paměťová sběrnice, tím rychlejší je komunikace mezi oběma oblastmi, což se promítá do výkonu grafické karty. Zde je třeba poznamenat, že volba paměťové sběrnice by neměla být na úkor množství VRAM.

Jak důležité je chlazení grafické karty?

Chlazení karty je důležitou součástí grafické karty. Při provozu grafické karty, zejména při zátěži, vzniká v důsledku provozu zařízení teplo. Když chlazení nestíhá odvádět teplo a teplota zařízení překročí povolené normy, sníží se výkon grafické karty, aby se teplota snížila.

V naprosté většině případů výrobce integroval chlazení odpovídající výkonu grafické karty. Existuje několik typů chlazení grafických karet:

  • Vzduchové chlazení – nejběžnější systém chlazení grafické karty. Tento proces se provádí pomocí ventilátorů, které běží po celou dobu od okamžiku spuštění hardwaru až do jeho zastavení, zvyšují rychlost otáčení podle aktuální teploty.
  • Semi-pasivní chlazení – tento systém se příliš neliší od vzduchového chlazení, ale rozdíl je v tom, že ventilátory se spouštějí pouze při překročení příslušné teploty.
  • Pasivní chlazení – tento proces se provádí pomocí chladičů speciální konstrukce, vytvořených z materiálů s tepelně vodivými vlastnostmi. Používá se u grafických karet s nižším výkonem.
  • Vodní chlazení – je chlazení grafické karty pomocí vody. Jedná se o nejúčinnější a také jednu z nejtišších metod, která se používá v nejnáročnějších systémech. Je také nejdražší.

Shrnutí – co je to grafická karta?

Grafická karta je srdcem počítače, které je zodpovědné za zobrazování grafiky. Její výběr je důležitým prvkem v životě každého hráče nebo grafika a lidé, kteří používají počítač pouze k prohlížení internetu nebo sledování filmů, si s výběrem správné grafické karty nemusí dělat příliš velké starosti.

5/5 - (9 votes)
Sdílejte tento příspěvek!
RitzyRanger
RitzyRanger

Mezi mé oblíbené herní žánry patří: adventury a simulátory. Ve všech dílech Tomb Raideru jsem strávil mnoho hodin prozkoumáváním světa s Larou. Ve volném čase se rád odreaguji běháním kilometrů v OMSI 2.

Articles: 37

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *