Domů Články Zdvojnásobí dvě grafické karty výkon?

Zdvojnásobí dvě grafické karty výkon?

Mnoho uživatelů počítačů hledá způsoby, jak zvýšit výkon svého hardwaru. Zpočátku můžete vyměňovat různé komponenty, ale dříve nebo později se nové možnosti vyčerpají. Pak může přijít na řadu myšlenka přidat další grafickou kartu. Má to smysl? Co nabízejí dvě grafické karty?

Co je to grafická karta a k čemu slouží?

Grafická karta je jednou ze základních součástí počítače. Je zodpovědná za vykreslování obrazu, který vidíme na obrazovce počítače. Grafická karta také pomáhá procesoru, který zvyšuje výkon počítače.  Kvalitní grafický procesor je zapotřebí pro mnoho úloh:

  • zpracování fotografií,
  • úprava filmů,
  • tvorba počítačových animací,
  • hraní her,
  • streamování.

Co poskytují dvě grafické karty?

Jak jistě tušíte, propojení dvou grafických karet výrazně zvýší výkon zařízení, které vlastníme. Měli bychom však mít na paměti, že taková kombinace nezvýší možnosti našeho zařízení dvakrát. Zvýšení výkonu bude záviset na optimalizaci programu nebo hry, kterou používáme. Dalším důležitým aspektem je, že nákup dvou grafických karet ze střední police bude mnohem levnější a v současné době jednodušší než nákup špičkového modelu a výkon tohoto řešení bude podobný.

propojení grafických karet v počítači

Samozřejmě můžeme také kombinovat dvě nejlepší grafické karty v počítači. Toto řešení se nám bude hodit, pokud budeme pracovat na dvou monitorech ve vysokém rozlišení a dělat činnosti, které vyžadují velký výkon, od hraní her až po používání virtuální reality.

Jak kombinovat dvě grafické karty?

Chceme-li kombinovat dvě grafické karty, musíme si uvědomit, že nebudeme kombinovat všechny modely. Tuto operaci můžeme provést pouze u konkrétních modelů, které tento typ akce podporují. Dvě grafické karty v počítači lze spojit pouze v případě, že podporují příslušné technologie – Crossfire (karty AMD) nebo SLI (karty Nvidia).

Pro připojení grafických procesorů budete potřebovat také vhodnou základní desku. Ta musí mít minimálně dva porty PCIe Express a také příslušné certifikace pro výše uvedené technologie. V úvahu musíme vzít také počítačovou skříň a vhodný zdroj napájení.

jak přizpůsobit dvě grafické karty

Nejnovější grafické karty jsou velmi velké komponenty, které vyžadují hodně místa, takže vaše počítačová skříň by měla mít dostatek volného místa. Než začnete kombinovat dvě grafické karty, měli byste také zkontrolovat, zda je váš napájecí zdroj schopen zajistit požadované množství energie pro váš počítač. Vyplatí se také investovat do dodatečného chlazení, které sníží teplotu hardwaru.

Dvě grafické karty – výhody a nevýhody

Než se rozhodnete, zda chcete v počítači kombinovat dvě grafické karty, stojí za to zvážit výhody a nevýhody tohoto řešení.

Výhody propojení karet

Zřejmou výhodou kombinace dvou GPU je zvýšení výkonu, který můžeme využít při práci nebo hraní her. To ocení zejména příznivci vysokých detailů a možnosti hrát na monitorech s rozlišením 4K. Výkon, který díky tomuto řešení získáme, nám také umožní odložit výměnu hardwaru. Někdy stačí přidat druhou grafickou kartu, a ta nám zajistí potřebné navýšení výkonu.

Nevýhody propojení karet

Na druhou stranu má toto řešení nevýhody, které mohou mnoho zájemců odmítnout. Přidání druhé grafické karty často vyžaduje výměnu dalších komponent – skříň schopnou pojmout dva grafické procesory a nový zdroj pro napájení hardwaru. Dalšími náklady bude často také dodatečné chlazení pro snížení teplot a úrovně hluku. Samozřejmě byste si také měli uvědomit, že nákup grafické karty dnes stojí od 2 do dokonce 8 tisíc zlotých, v závislosti na modelu.

dvě grafické karty

Připojení grafických karet v počítači

Než se rozhodneme pro koupi a kombinaci dvou grafických karet, měli bychom analyzovat všechna pro a proti tohoto řešení. Tímto způsobem získáme zvýšení výkonu, které pozitivně ovlivní kvalitu naší práce, ale může si vyžádat další investice než jen další model grafické karty. Kombinace dvou grafických karet střední třídy se v současné době může ukázat jako velmi atraktivní alternativa k nákupu nejvýkonnějších modelů, jejichž dostupnost je v současné době omezená.

5/5 - (11 votes)
Sdílejte tento příspěvek!

Mohu v jednom počítači kombinovat dvě grafické karty?

Ano, je to možné, ale karty i ostatní komponenty musí spolupracovat.

Jaké grafické karty podporují propojení karet?

Tuto funkci podporuje mnoho různých grafických karet (SLI u grafických karet Nvidia a Crossfire u AMD). Je však důležité si uvědomit, že tuto technologii by měly podporovat i ostatní komponenty.

Znamená druhá grafická karta vyšší výkon?

Záleží na tom. Ve většině případů je kombinace karet rozhodně výkonnější počítač než s jednou grafickou kartou. Je důležité, aby tyto grafické karty, stejně jako ostatní komponenty, spolupracovaly.

RitzyRanger
RitzyRanger

Mezi mé oblíbené herní žánry patří: adventury a simulátory. Ve všech dílech Tomb Raideru jsem strávil mnoho hodin prozkoumáváním světa s Larou. Ve volném čase se rád odreaguji běháním kilometrů v OMSI 2.

Articles: 37

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *