Domů Články Dedikovaná nebo integrovaná grafická karta?

Dedikovaná nebo integrovaná grafická karta?

Stále populárnější jsou notebooky i počítače se dvěma typy grafických karet Někteří lidé se ptají, jaký je mezi nimi rozdíl a jak maximálně využít jejich potenciál. Co je to integrovaná grafická karta? Co bychom měli vědět o dedikované grafické kartě? Jak tyto komponenty přepínat? Co je lepší řešení – integrovaná, nebo dedikovaná grafická karta? Odpovědi na tyto otázky naleznete v následujícím článku, k jehož přečtení zveme všechny zájemce. 

Co je to integrovaná grafická karta?

Integrované grafické karty jsou obvykle připojeny přímo k severnímu můstku nebo k procesoru.  To znamená, že pracuje společně s procesorem a využívá stejnou paměť RAM. To znamená, že výpočetní výkon procesoru je rozdělen mezi úlohy, které obvykle vykonává procesor, a vykreslování grafiky. Výsledkem je menší výpočetní výkon počítače nebo notebooku a největší výhoda – nižší spotřeba energie, což v případě notebooků znamená delší dobu práce bez nutnosti připojení k nabíjení. Dalším pozitivním aspektem integrovaných čipů je, že se nezahřívají tolik jako dedikované grafické karty.

integrovaná grafická karta nevýhody a výhody

Zařízení vybavená integrovanou grafickou kartou jsou ideální pro základní činnosti, jako je ovládání kancelářských programů (např. Office), prohlížení internetu nebo sledování videa. Tyto typy činností nevyžadují od zařízení vysoký výkon.

Výhody integrovaných grafických karetNevýhody integrovaných grafických karet
Nízká spotřeba energieRelativně nízká kapacita
Delší životnost baterieNavrženo pro jednoduché úkoly
Lze implementovat do malých zařízeníNemusí být dostatečné pro sledování videa ve vysokém rozlišení (např. 4K).
Výhody a nevýhody integrovaných grafických karet

Co bychom měli vědět o dedikované grafické kartě?

Dedikovaná grafická karta se vyznačuje především tím, že má mnohem vyšší výkon než integrované kopie. Je to proto, že takové grafické karty mají vlastní dedikovaný procesor a vlastní, oddělenou paměť, která není sdílená s operační pamětí. To je skvělá zpráva jak pro hráče, tak pro lidi, kteří zařízení využívají k profesionální práci (např. k renderování filmů nebo úpravě grafiky).

výhoda dedikované grafické karty

Dedikované grafické karty jsou téměř zárukou příjemného herního zážitku, kdy si můžeme vychutnat spoustu detailů, vysokou plynulost a kvalitu obrazu.

Všechny tyto výhody jsou však přímo spojeny s vyšším výdejem energie a při jejich používání v noteboocích se neobejdete bez pravidelného nabíjení. Dedikovanou grafickou kartu zpravidla najdete v herních modelech.

U počítačů je dobré dbát na správné větrání grafické karty, aby byl výkon ještě uspokojivější.

Výhody dedikovaných grafických karetNevýhody dedikovaných grafických karet
Vysoký výkonVysoká cena
Schopnost spouštět náročné hryZvýšená hmotnost a rozměry
Bezproblémová podpora HDR, 4K a dalších funkcíPro notebooky – hlučné při vysokém zatížení
Výhody a nevýhody dedikovaných grafických karet

Dvě grafické karty v notebooku – jak přepínat?

Grafickou kartu je možné změnit ručně. Způsoby se liší podle toho, o jaké komponenty se jedná.

V případě společnosti AMD bude nutné spustit software “Catalyst Control Center”. Jednotlivé verze se mohou mírně lišit, ale měli bychom hledat možnost “Maximize Performance”, která je téměř zárukou maximálního výkonu.

V případě karet NVIDIA je to trochu jinak. Nejprve spustíme “Ovládací panel NVIDIA”. To můžeme provést kliknutím pravým tlačítkem myši na plochu a v kontextové kartě, která se objeví, by měla být tato možnost. Hledaná možnost se týká nastavení 3D. Vyberte možnost “Vysoce výkonný procesor NVIDIA”.

Máme také možnost vybrat konkrétní hry a programy, které budou používat vyhrazené karty. Za tímto účelem vybereme kartu “Nastavení programu”. 

Dedikovaná nebo integrovaná grafická karta – pro kterou se rozhodnout?

Mnoho lidí zajímá, jak fungují dvě grafické karty v notebooku a která z nich je lepší volbou. Abyste si toto rozhodování usnadnili, je dobré nejprve zvážit, jak budete tento typ hardwaru používat. Pro hráče se doporučuje vybavení dedikovanou grafickou kartou. Díky ní si můžeme být jisti plynulostí a kvalitou obrazu.

Co se týče integrované grafiky – pro práci nebo studium bude mnohem lepší. Tento typ zařízení nemusí mít výkonné technické parametry. Můžeme na něm bez větších problémů prohlížet internet. Nezapomeňte, že nákupu zařízení se dvěma kartami nic nestojí v cestě – systémy jsou natolik inteligentní, že si samy vyberou, která grafika bude v danou chvíli nejoptimálnější. 

5/5 - (14 votes)
Sdílejte tento příspěvek!

Co je to integrovaná grafická karta?

Integrovaná grafická karta je karta, která sdílí prostředky s procesorem, takže váš hardware může být pomalejší a méně efektivní při generování grafiky. Tento typ karty se doporučuje pro běžné každodenní činnosti, jako je prohlížení internetu, spouštění kancelářských programů, poslech hudby nebo sledování online videí.

Co je to dedikovaná grafická karta?

Dedikovaná grafická karta je komponenta, která má vlastní prostředky, jež využívá ke generování grafiky, včetně samostatného procesoru a vyrovnávací paměti. Takové grafické karty mají ve srovnání s integrovanými grafickými čipy vyšší výkon a doporučují se například pro hráče nebo profesionální zpracování grafiky a videa.

Integrovaný nebo dedikovaný - který si vybrat?

Výběr karty závisí na způsobu používání zařízení. Pokud naše zařízení používáme k nenáročným činnostem, jako je prohlížení internetu nebo kancelářská práce, pak nám bude stačit integrovaná grafická karta. V případě používání náročných programů, hraní her, přípravy grafiky nebo renderování filmů je pak lepší zvolit dedikovanou grafickou kartu.

RitzyRanger
RitzyRanger

Mezi mé oblíbené herní žánry patří: adventury a simulátory. Ve všech dílech Tomb Raideru jsem strávil mnoho hodin prozkoumáváním světa s Larou. Ve volném čase se rád odreaguji běháním kilometrů v OMSI 2.

Articles: 37

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *