Domů Články Jaký význam má datová sběrnice v grafické kartě?

Jaký význam má datová sběrnice v grafické kartě?

Počítač se skládá z mnoha komponent, které umožňují jeho fungování v podobě provádění výpočtů. Jednou z nich je grafická karta, která je zodpovědná za vykreslování obrazu. Samotná grafická karta má poměrně dost parametrů, které je třeba vzít v úvahu, abychom mohli plně zakoupit tu, která splňuje naše požadavky. Jednou z hodnot prezentovaných výrobci nebo prodejci grafických karet je datová (paměťová) sběrnice. Co to je? Platí i v tomto případě, že čím více, tím lépe? Zvu vás k přečtení.

Datová sběrnice v grafické kartě

Datová sběrnice grafické karty je prvek zodpovědný za komunikaci mezi ní a všemi ostatními komponentami. Určuje, jak rychle může přistupovat k informacím uloženým například v paměti RAM. Při nákupu grafické karty se vyplatí zohlednit rychlost přenosu informací, která se vyjadřuje v bitech.

paměť sběrnice grafické karty

Proto se na kartách produktů často objevují informace “Datová sběrnice: 256 bitů” nebo podobné.

Jak se počítá paměťová sběrnice grafické karty?

Rychlost datové sběrnice grafické karty se vypočítává z počtu bitů přenesených během jednoho taktu. Jedná se o počet bitů přenesených v jednom okamžiku a rychlost, kterou jsou přenášeny. Podle této logiky, pokud je na produktovém listu vybrané grafické karty uvedena rychlost přenosu dat 256 bitů, pak je to přesně tolik bitů přeneseno během jednoho taktu.

Na tomto místě je také třeba poznamenat, že grafické karty s velmi vysokou propustností paměti jsou určeny pro nejnáročnější uživatele, kteří provádějí profesionální úpravy fotografií nebo střih filmů a videí.

paměťová sběrnice grafické karty

Nezapomeňte také, že při koupi nové grafické karty věnujte pozornost především množství VRAM a nedávejte přednost hodnotě datové sběrnice před množstvím VRAM.

5/5 - (12 votes)
Sdílejte tento příspěvek!

Záleží na velikosti datové sběrnice u grafických karet?

Ano, na velikosti takové datové sběrnice záleží při výměně dat mezi ní a ostatními komponentami.

Jaká velikost datové sběrnice je pro mě vhodná?

Záleží na použití grafické karty. Největší velikost by měla zajímat ty, kteří grafickou kartu používají k profesionální úpravě fotografií nebo videa.

Co je to paměťová sběrnice u grafických karet?

Jedná se o složku, která je zodpovědná za rychlost bitů přenášených během jednoho taktu. Čím více, tím rychlejší by měl být přenos dat.

RitzyRanger
RitzyRanger

Mezi mé oblíbené herní žánry patří: adventury a simulátory. Ve všech dílech Tomb Raideru jsem strávil mnoho hodin prozkoumáváním světa s Larou. Ve volném čase se rád odreaguji běháním kilometrů v OMSI 2.

Articles: 37

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *