Počítač se skládá z mnoha komponent, které umožňují jeho fungování v podobě provádění výpočtů. Jednou z nich je grafická karta, která je zodpovědná za vykreslování obrazu. Samotná grafická karta má poměrně dost parametrů, které je třeba vzít v úvahu, abychom mohli plně zakoupit tu, která splňuje naše požadavky. Jednou z hodnot prezentovaných výrobci nebo prodejci grafických karet je datová (paměťová) sběrnice. Co to je? Platí i v tomto případě, že čím více, tím lépe? Zvu vás k přečtení.
Datová sběrnice v grafické kartě
Datová sběrnice grafické karty je prvek zodpovědný za komunikaci mezi ní a všemi ostatními komponentami. Určuje, jak rychle může přistupovat k informacím uloženým například v paměti RAM. Při nákupu grafické karty se vyplatí zohlednit rychlost přenosu informací, která se vyjadřuje v bitech.


Proto se na kartách produktů často objevují informace „Datová sběrnice: 256 bitů“ nebo podobné.
Jak se počítá paměťová sběrnice grafické karty?
Rychlost datové sběrnice grafické karty se vypočítává z počtu bitů přenesených během jednoho taktu. Jedná se o počet bitů přenesených v jednom okamžiku a rychlost, kterou jsou přenášeny. Podle této logiky, pokud je na produktovém listu vybrané grafické karty uvedena rychlost přenosu dat 256 bitů, pak je to přesně tolik bitů přeneseno během jednoho taktu.
Na tomto místě je také třeba poznamenat, že grafické karty s velmi vysokou propustností paměti jsou určeny pro nejnáročnější uživatele, kteří provádějí profesionální úpravy fotografií nebo střih filmů a videí.


Nezapomeňte také, že při koupi nové grafické karty věnujte pozornost především množství VRAM a nedávejte přednost hodnotě datové sběrnice před množstvím VRAM.