Domů Články Dobrý a levný herní stolní počítač – specifikace, komponenty a detaily

Dobrý a levný herní stolní počítač – specifikace, komponenty a detaily

Dobrý a levný herní počítač je snem mnoha hráčů. Kombinace dobrého a levného však může být často velmi obtížná. Pro začátek je třeba si uvědomit, že rychlost počítače závisí na částce vynaložené na jeho nákup nebo modernizaci. Jak by tedy měly vypadat parametry dobrého herního počítače? Zvu vás k přečtení.

Počítačové komponenty ve stolním počítači

Na začátku procesu nákupu nebo upgradu počítače je dobré začít tím, co je součástí počítače a co se nejvíce promítá do rychlosti:

 • Procesor
 • Základní deska
 • Grafická karta
 • OPERAČNÍ PAMĚŤ
 • Pevný disk
 • Napájecí zdroj

Procesor

Procesor je hlavní jednotkou, která je zodpovědná za provádění výpočtů. Přímo souvisí s rychlostí hardwaru a faktorem, který řídí jeho rychlost, je základní taktování – čím vyšší, tím bude počítač rychlejší. Dalšími faktory, které ovlivňují práci procesoru, jsou počet jader a vláken, tedy možný počet operací prováděných současně – čím více, tím lépe.

levný počítač na hraní

Základní deska

Základní deska je komponent, který spojuje všechny ostatní. Má o něco menší vliv na rychlost počítače za předpokladu, že si koupíte základní desku kompatibilní se zakoupeným procesorem.

Grafická karta

Grafická karta je jednotka odpovědná za výpočetní prvky související s grafikou a jejím zobrazením. Má přímý a velký vliv na rychlost počítače, zejména ve hrách nebo programech, které využívají její možnosti. Jedním z nejdůležitějších prvků grafické karty je rychlost grafického procesoru (čím více, tím lépe), množství vyrovnávací paměti grafické karty (dále VRAM) a šířka sběrnice (čím více, tím lépe).

PAMĚŤ RAM

Operační paměť je dočasná paměť, která uchovává nejdůležitější dočasné soubory, jež procesor potřebuje k provádění výpočtů. Její množství ovlivňuje výkon počítače a běh her – čím více, tím lépe.

Pevný disk

Pevný disk je místo, kam se ukládají systémové soubory, hry, dokumenty a další. Investice do disku SSD, zejména M.2, je dobrý nápad, protože doba odezvy a přístupové doby k souborům jsou rychlejší a rychlost čtení a zápisu je mnohem vyšší než u pevných disků – to má přímý vliv na rychlost chodu počítače a rychlost spouštění her.

Napájení

Napájecí jednotka poskytuje počítači potřebné napájení. Jeho výkon by měl být přizpůsoben kupovanému hardwaru a určovat jeho špičkovou spotřebu. V opačném případě se může stát, že se počítač nespustí nebo se při náročnějších úlohách vypne. Když si koupíte správný napájecí zdroj – nemá to vliv na rychlost počítače.

dobře hrající počítač

Parametry herních počítačů – jak by měly vypadat v roce 2022?

Neexistují žádná konkrétní čísla, která by určovala, jak by měl vypadat dobrý počítač. Můžete však – na základě vlastních zkušeností a nejnovějších herních verzí – uvést doporučené parametry dobrého herního počítače:

 • Procesor: Intel Core i5 generace 12.
 • Základní deska: kompatibilní s procesorem, s nejméně 4 sloty pro paměť RAM (pro budoucí upgrade).
 • Grafická karta: GeForce RTX 3060 12 GB nebo NVidia GeForce RTX 3060 Ti 8 GB.
 • OPERAČNÍ PAMĚŤ: DDR4 16 GB
 • M.2 512GB SSD + SATA III 1TB HDD/SSD nebo M.2 1TB SSD

A zde jsou minimální parametry, které je třeba zohlednit při nákupu počítače v roce 2022:

 • Procesor: Procesor: Intel Core i3 generace 11. / 12. nebo AMD Ryzen 3 nebo rovnocenný produkt
 • Základní deska: kompatibilní s procesorem
 • Grafická karta: GeForce GTX 1650 nebo GTX 1660 SUPER.
 • DDR4 8 GB
 • Pevný disk: SSD 256 GB s konektorem M.2

Výše uvedené hodnoty představují minimum, které byste měli mít, abyste mohli spustit počítačové hry z posledních let. Nižší hodnoty znamenají snížení výkonu a dokonce nemožnost spustit většinu počítačových her.

dobrý stolní herní počítač

Shrnutí – Dobrý a levný herní stolní počítač

Dobrý a levný počítač je relativní pojem. Pro každou cenovou kategorii je však dobré najít komponenty, které jsou ve vaší cenové relaci nejvýkonnější. Doufám, že tento článek trochu odlehčil téma upgradu, vylepšení nebo pomohl se sestavením herního počítače.

5/5 - (17 votes)
Sdílejte tento příspěvek!
RitzyRanger
RitzyRanger

Mezi mé oblíbené herní žánry patří: adventury a simulátory. Ve všech dílech Tomb Raideru jsem strávil mnoho hodin prozkoumáváním světa s Larou. Ve volném čase se rád odreaguji běháním kilometrů v OMSI 2.

Articles: 37

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *