Domů Články Jak zkontroluji svou grafickou kartu?

Jak zkontroluji svou grafickou kartu?

V některých situacích je nutné zkontrolovat parametry našeho počítače. Pokud se v takovém zařízení nevyznáte, možná nebudete vědět, jak zkontrolovat grafickou kartu v notebooku. Ukazuje se, že tyto znalosti jsou užitečné například tehdy, když chcete do počítače nainstalovat nějaký program. Není to nic složitého, proto se každému podaří zjistit, jak zkontrolovat grafickou kartu. Co je třeba mít na paměti? Jakou grafickou kartu? Jak zkontrolovat model grafické karty? Jaké kroky je třeba provést?

Jak zkontrolovat grafickou kartu?

Existuje mnoho metod, které nám poskytnou požadované výsledky. Jedním ze způsobů kontroly grafické karty v systému Windows 10 je výchozí možnost, která je k dispozici na úrovni nastavení systému.

jak zjistit jakou mám grafickou kartu

Kontrola grafické karty v systému Windows 10 a Windows 11

Za tímto účelem stiskneme tlačítko “Start” a poté pomocí vyhledávače vyhledáme klíčové slovo “Tento počítač”. Dalším krokem je kliknutí pravým tlačítkem myši na položku “Tento počítač” a v seznamu vyberte možnost “Vlastnosti”. Mělo by se otevřít okno s nastavením a v pravém horním rohu by se měl objevit seznam. Z něj vybereme položku “Správce zařízení”.

Tím zkontrolujeme seznam dostupných zařízení v našem počítači nebo notebooku. V podokně vyhledáme záložku “Grafické karty”, a když se vysune, objeví se seznam grafických karet, které jsou ve Windows k dispozici. Poklepáním levým tlačítkem myši na název vybrané grafické karty se vysune okno s dalšími potřebnými údaji (např. název karty, ovladače, podrobnosti).

kontrola grafické karty ve windows 10 a windows 11

Tato metoda není tak složitá, jak by se mohlo zdát. Bude fungovat na jakémkoli počítači se systémem Windows 10/11, což je obrovská výhoda.

Jak rychle zkontrolovat grafickou kartu?

  1. Klepněte na tlačítko “Start” a poté zadejte příkaz “Tento počítač”
  2. Klepněte pravým tlačítkem myši na nalezenou položku “Tento počítač”
  3. Přejděte na kartu “Správce zařízení” v pravém horním rohu
  4. Vyhledejte kartu “Grafická karta”
  5. Dvakrát klikněte na požadovanou grafickou kartu ze seznamu
  6. Zobrazte podrobnosti o grafické kartě

Grafická karta – jak ji zkontrolovat? Alternativní metoda

Existuje také několik alternativních, osvědčených metod, které nám umožňují tento úkol provést. Záleží jen na nás, které řešení zvolíme. Druhou, jednodušší možností je použití vyhledávače, který je integrován do systému Windows 10. Tato metoda bohužel funguje pouze na zařízeních, která mají nainstalovaný DirectX.

Po kliknutí na lupu na hlavním panelu můžeme do vyhledávače zadat “dxdiag”. V seznamu by se měl objevit program s ikonou X. Po jeho spuštění by se mělo objevit okno s informacemi o počítači, včetně informací o grafické kartě. Grafickou kartu můžete zkontrolovat na kartě “Screen”.

kontrola grafické karty dxdiag windows

To jistě zvládneme sami, takže si nemusíme dělat starosti s najímáním odborníka.

Jak zkontrolovat parametry grafické karty?

Pokud během provozu grafické karty zaznamenáte pokles jejího výkonu, je vhodné zkontrolovat parametry grafické karty, včetně úrovně teploty během provozu grafické karty. Svou zásluhu na tom má již dříve zmíněný program DxDiag grafické karty, kde zkontrolujeme teplotu grafické karty. Stojí za zmínku, že pokud je teplota při provozu v zátěži vysoká, může grafická karta vyžadovat novou teplovodivou pastu nebo vyčištění.

jak zkontrolovat grafickou kartu systému windows 10

Problémy s výkonem mohou být způsobeny zastaralými ovladači grafické karty a mohou být jednoduše zastaralé. Datum instalace a číslo ovladače najdete na jedné z karet v aplikaci (konkrétně na kartě “Obrazovka” a poté v poli nazvaném “Ovladače” v pravém horním rohu). Pro aktualizaci ovladačů grafické karty je vhodné nainstalovat program od výrobce grafické karty. Díky němu nainstalovaná aplikace uživateli sdělí, kdy je třeba nainstalovat nové ovladače, a bude informovat o novém vydání ovladačů.

Odpověď na otázku, jak zkontrolovat grafickou kartu, je velmi snadná. Začátečníci si mohou myslet, že jde o obtížný úkol, ale nic víc se mýlí – existuje mnoho řešení, která přizpůsobíme našim očekáváním. Kontrola grafické karty je v některých situacích nezbytná. Pak se vyplatí použít výše uvedené metody, které nám rychle ukáží nejdůležitější parametry grafické karty v notebooku nebo počítači.

5/5 - (20 votes)
Sdílejte tento příspěvek!

Potřebujete ke kontrole grafické karty nainstalovat nějaký program?

Ne, ke kontrole grafické karty není třeba instalovat další aplikace.

Jak můžete zkontrolovat grafickou kartu v systému Windows 11?

Metoda je podobná jako v systému Windows 10.

Je obtížné zkontrolovat grafickou kartu v počítači?

Nejedná se o obtížný úkol a s účinným návodem jej zvládnete během několika minut.

RitzyRanger
RitzyRanger

Mezi mé oblíbené herní žánry patří: adventury a simulátory. Ve všech dílech Tomb Raideru jsem strávil mnoho hodin prozkoumáváním světa s Larou. Ve volném čase se rád odreaguji běháním kilometrů v OMSI 2.

Articles: 37

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *