Výkonná grafická karta je komponent, který výrazně zlepšuje herní výkon počítače. Každá součástka, ať už mluvíme o integrované nebo dedikované kartě, má přesně definovaný výkon. V některých případech lze výkon grafické karty zvýšit jejím přetaktováním. Mnoho prodávaných karet má označení OC, které značí, že komponenta již byla vylepšena samotným výrobcem. I takovou kartu však lze přetaktovat. Ukážeme vám, jak na to.
Obsah
Jaké jsou výhody přetaktování grafické karty?
Hlavním účelem přetaktování grafické karty je dosažení uspokojivých výkonnostních parametrů. Komponenta se zrychlí, pracuje efektivněji – což vám umožní vychutnat si hru ve vyšším rozlišení. Účinnost přetaktování karet dokazují statistiky.
Ukazuje se, že i malé zlepšení práce grafiky se projeví minimálně několikaprocentním zvýšením výkonu. Hra se stává plynulejší, přibývá snímků za sekundu – což je důležité zejména u silně náročných her. Už víme, co přetaktování grafické karty dokáže. Ale jak to udělat?
Jak grafickou kartu přetaktovat, aby pracovala efektivněji?
V první řadě se vyplatí zjistit, zda si daný model grafické karty poradí se situací, kdy se bude komponenta intenzivně zahřívat. Některé karty si s nadměrným teplem jednoduše neporadí. K vylepšení karty se hodí specializované programy pro přetaktování. Poskytují způsob, jak přetaktovat grafickou kartu v notebooku i v klasickém počítači. Dělí se podle parametrů, které můžeme upravovat, a rozlišují se např:
- taktovací frekvence,
- časování paměti,
- otáčky ventilátoru,
- horní teplotní limit pro taktování,
- limit spotřeby energie,
- hodnota napětí grafické karty.
K tomuto účelu se doporučuje používat spolehlivé programy pro přetaktování.
Přetaktování grafické karty v praxi – jak na to?
Je třeba mít na paměti, že neodborné přetaktování grafické karty může být pro komponentu nebezpečné. Rizikové je zejména při zásahu do mechanické konstrukce karty. Bezpečné přetaktování je založeno na použití specializovaného softwaru, který velmi často poskytuje sám výrobce karty.
Existují programy, které k tomuto účelu doporučuje společnost NVIDIA nebo AMD. Jak přetaktovat grafickou kartu? Stačí si stáhnout, nainstalovat a spustit aplikaci určenou k přetaktování grafických karet. Nezkušené osoby by měly využít možnosti automatického přetaktování karty.
Nejznámějším programem pro přetaktování grafických karet je MSI Afterburner, který funguje i s grafickými kartami jiných výrobců. Program umožňuje ovládat frekvenci procesoru, paměti, otáčky ventilátoru a také má možnost uložit nastavení a použít je při spuštění systému. Odkaz na program naleznete zde.
Jak zvýšit výkon notebooku? Nejen přetaktování grafické karty
Některá přenosná zařízení, například notebooky, mají velmi omezený grafický výkon. Týká se to především neherního hardwaru, který je již pěkných pár let starý. Nabízí se tedy otázka: je možné připojit k notebooku grafickou kartu a užít si výkonnější hry?
Ukazuje se, že to možné je. Doplnění výbavy o další externí kartu umožňuje skokově zvýšit výkon notebooku. To je důležité, pokud si chceme užít vynikající hratelnost v náročných videohrách. Může to být mnohem efektivnější řešení než snaha o přetaktování stávající grafické karty.
Jak připojit grafickou kartu v notebooku?
Jak připojit grafickou kartu v notebooku? K tomuto účelu se používá konektor PCI nebo port USB typu C. To znamená, že instalace přídavné karty je velmi jednoduchá a intuitivní. Jedná se o jeden z nejjednodušších způsobů, jak zvýšit výkon zařízení. Pokud sníte o svobodném a plynulém hraní her nebo chcete na notebooku sledovat filmy ve velmi vysokém rozlišení – dobrá grafická karta je nutností.
Externí komponenta však musí být kompatibilní s vaším hardwarem, proto je vždy dobré ověřit, zda bude karta fungovat. V současné době můžete k notebooku připojit stolní grafické karty prostřednictvím konektoru Thunderbolt 3. V kombinaci s výkonným procesorem můžete dosáhnout uspokojivého skoku v rychlosti hardwaru.