Domů Články Jak mohu zkontrolovat teplotu grafické karty?

Jak mohu zkontrolovat teplotu grafické karty?

Počítače jsou složité konstrukce, jejichž jednou z nejdůležitějších součástí je grafická karta, která hraje jednu z hlavních rolí při zpracování grafiky nebo videa. Je také poměrně důležitá pro počítačové hry, protože umožňuje vychutnat si krásné animace a plynulé hraní. Grafická karta může dosahovat značných teplot, zejména při zátěži. Jak však zkontrolovat teplotu grafické karty a k čemu je tato znalost vlastně potřeba?

jak zkontrolovat teplotu grafické karty nvidia

Jak zkontrolovat teplotu grafické karty v systému Windows?

  • Správce úloh (Windows 10, Windows 11) – pokud chce někdo rychle zkontrolovat teplotu grafické karty, aniž by musel stahovat další software, pak nejrychlejším způsobem bude bezpochyby Správce úloh v systému Windows. Stačí použít klávesovou zkratku Ctrl + Shift + Esc nebo vyhledat “správce úloh” v nástroji “hledání”. Jakmile se správce otevře, přejděte na kartu “výkon” a v závorce se hned pod názvem karty zobrazí její teplota.
  • AMD Wattman – jedná se o specializovaný software pro správu grafických karet od společnosti AMD. Tento program umožňuje zobrazit překryvné zobrazení s vybranými parametry grafické karty a celého počítače. Jedním z těchto parametrů je teplota grafické karty.
  • Geforce Experience – program určený pro správu karet Nvidia. Stejně jako v případě AMD, i zde je k dispozici překryvné zobrazení teploty grafické karty. Kromě toho program nabízí řadu dalších funkcí souvisejících s grafickou kartou.
  • MSI Afterburner a další programy – na trhu existuje spousta programů pro různé účely, které mohou poskytovat informace o aktuální teplotě grafické karty. Jedním z nejvýznamnějších je MSI Afterburner, který je dobrou volbou, pokud někdo hledá program pro správu grafické karty nebo i procesoru. Tento program může běžet nezávisle na specializovaném softwaru grafické karty a je hráči velmi doporučován.
jak zkontrolovat teplotu grafické karty správce úloh

Jak zkontrolovat teplotu grafické karty Nvidia nebo AMD?

Nezáleží na tom, jakou grafickou kartu člověk má. Výsledkem je pouze odlišný specializovaný software, ale samotný proces kontroly je totožný a správce úloh systému Windows zobrazuje teplotu pro každou grafickou kartu stejně.

Proč bych měl pravidelně kontrolovat teplotu grafické karty?

Teplota grafické karty může dosahovat až 90 stupňů Celsia. U některých karet jsou teploty 60-70 stupňů při zátěži zcela normální. Tyto teploty činí z chladicího systému mimořádně důležitý prvek počítače a teploty vybočující z rozsahu předpokládaného výrobcem, jsou problémem, kterému stojí za to věnovat pozornost, protože ignorování může mít za následek vážnou poruchu.

Proč je tak důležité kontrolovat teplotu grafické karty?

Grafická karta dosahuje značných teplot, zejména při intenzivní činnosti. Hovoříme zde o používání grafických programů, vykreslování obrázků či filmů nebo hraní her s vysokými grafickými parametry. V takových situacích se karta může přehřívat, což má následně za následek pokles výkonu a často ztěžuje práci nebo hraní her. Pravidelná kontrola průměrné teploty karty může pomoci zabránit jejímu přehřívání a prodloužit její životnost.

jak zkontrolovat teplotu grafické karty windows 10

Přetaktování

Přetaktování neboli přetaktování parametrů grafické karty za účelem zvýšení jejího výkonu. V případě, že někdo plánuje svou kartu “přetaktovat”, je kontrola teploty karty nesmírně důležitá a vyplatí se vědět, jak teplotu grafické karty kontrolovat. Pokud na to zapomenete, může přetaktování skončit spálením karty, a tomu by se vzhledem k tomu, jakou cenu grafické karty mají, každý raději vyhnul.

Jak snížit teplotu grafické karty v notebooku?

Co v případě, že používáte notebook? Zde by bylo nejlepší zakoupit chladicí podložku, která poskytuje dodatečnou podporu vestavěnému chladicímu systému notebooku. Pomoci může také pravidelné čištění hardwaru.

5/5 - (11 votes)
Sdílejte tento příspěvek!

Jak mohu zkontrolovat teplotu grafické karty?

Teplotu grafické karty v počítači nebo notebooku lze měnit několika způsoby, například pomocí aplikací AMD Wattman, GeForce Experience nebo MSI Afterburner. Můžete také využít integrovaný nástroj Správce úloh.

Jak zkontrolovat teplotu grafické karty Nvidia?

Pro grafické karty Nvidia je k dispozici speciální překryvná vrstva, která umožňuje pohodlnější ovládání teploty za běhu hry. Za tímto účelem nainstalujte aplikaci GeForce Experience.

Jak zkontrolovat teplotu grafické karty systému Windows 10 nebo Windows 11?

Teplotu grafické karty ve Windows 10 nebo Windows 11 můžete úspěšně zkontrolovat ve Správci úloh. Otevřete jej kliknutím pravým tlačítkem myši na hlavní panel a výběrem Správce úloh.

RitzyRanger
RitzyRanger

Mezi mé oblíbené herní žánry patří: adventury a simulátory. Ve všech dílech Tomb Raideru jsem strávil mnoho hodin prozkoumáváním světa s Larou. Ve volném čase se rád odreaguji běháním kilometrů v OMSI 2.

Articles: 37

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *