Domů Články Jak vypnu integrovanou grafickou kartu?

Jak vypnu integrovanou grafickou kartu?

Vypnutí integrované grafické karty není prvotřídní počítačová dovednost, ale může se hodit. Chyby v počítačových hrách nebo touha připojit k našemu notebooku externí grafickou kartu s vyšším výkonem mohou být příkladem potřeby použít takové řešení

Jak zakázat integrovanou grafickou kartu v systému Windows 10/11?

Některé operační systémy nebo jejich verze ztěžují zásahy do komponent. Systém Windows 10 však nabízí jednoduchý a relativně bezpečný způsob, jak integrovanou grafickou kartu zakázat.

jak povolit integrovanou grafickou kartu systému windows 10

Integrovanou grafickou kartu můžete zakázat prostřednictvím správce zařízení. Při zakázání grafické karty bychom měli vědět, proč to děláme a zda můžeme proces zvrátit. V případě notebooků se může stát, že po vypnutí grafické karty prostřednictvím správce zařízení dojde k vypnutí obrazovky nebo monitoru. V takové situaci se vyplatí připojit nový monitor přes kabel HDMI nebo VGA, aby se počítač vrátil do základního stavu.

Správce zařízení otevřete tak, že do systémového vyhledávače (ikona lupy na hlavním panelu, obvykle v levém dolním rohu) zadáte výraz “ovládací panel” a otevřete jej. Poté se otevře okno, ve kterém přejděte do části “Hardware a zvuk” a v části “Zařízení a tiskárny” otevřete kartu “Správce zařízení”.

hledání správce zařízení

Po otevření dalšího okna vyhledejte v seznamu záložku “Grafické karty” a vyhledejte integrovanou grafickou kartu, kterou chcete povolit. Poté na ni klikněte pravým tlačítkem myši a klikněte na “povolit zařízení”.

vypnutí integrované grafické karty systému windows 10

Pokud je v seznamu pouze jedna grafická karta, je lepší tento krok přeskočit, protože můžeme zcela vypnout obrazovku, protože zařízení zodpovědné za generování obrazu bude vypnuté.

Jak zakázat integrovanou grafickou kartu pomocí nastavení AMD Radeon?

Zakázání integrované grafické karty lze provést také pomocí specializovaného softwaru pro grafickou kartu. Někteří výrobci, například společnosti AMD a Nvidia, mají specializovaný software, abychom mohli spravovat nastavení, výkon a napájení grafické karty.

Chcete-li zakázat integrovanou grafickou kartu pomocí programu AMD Radeon Settings, klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a vyberte možnost “AMD Radeon Settings” (alternativní možností je vyhledat program pomocí vyhledávače). Poté přejděte na kartu “Přepínatelná grafika”.

Ve výchozím nastavení se v nabídce Přepínatelná grafika zobrazí zobrazení Spuštěné aplikace. Toto zobrazení zobrazuje naposledy a aktuálně spuštěné aplikace a k nim přiřazené přepínatelné grafické režimy.

Výchozí režim je u většiny aplikací určen operačním systémem. Aplikace se speciálními požadavky na GPU jsou označeny ikonou zámku vedle názvu aplikace a nelze je změnit; tyto aplikace vždy běží na integrovaném GPU v úsporném režimu.

včetně grafické karty s konfigurací amd radeon

U aplikací, které nejsou uzamčeny operačním systémem, můžete v rozevírací nabídce aplikace vybrat následující přepínané grafické režimy:

  • Úspora energie – vyberte integrovaný GPU, který spotřebovává méně energie, ale poskytuje nižší výkon.
  • Vysoký výkon – zvolí samostatný grafický procesor, který spotřebovává více energie, ale poskytuje vyšší výkon.
  • Depending on power source (V závislosti na zdroji napájení) – zvolí integrovaný grafický procesor při provozu na baterii a zvolí samostatný grafický procesor při zapojení do elektrické zásuvky.

Vyberte požadovaný režim pro aplikaci a změna se uplatní při příštím načtení aplikace.

Jak zakázat integrovanou grafickou kartu pomocí ovládacího panelu Nvidia?

Pro majitele grafických karet od společnosti Nvidia je k dispozici také speciální aplikace, pomocí které můžete integrovanou grafickou kartu zakázat a vynutit si u vybraných programů použití samostatné grafické karty.

zakázání ovládacího panelu integrované grafické karty nvidia

Chcete-li tak učinit, klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a vyberte položku “Ovládací panely NVIDIA”. Poté přejděte na kartu “Spravovat nastavení 3D”. Zobrazí se okno, ve kterém můžeme spravovat nastavení globálně nebo upravit nastavení pro jednotlivé programy. Tímto způsobem můžete zakázat integrovanou grafickou kartu, aby se nespouštěla v žádných programech.

Jak zakázat integrovanou grafickou kartu v systému BIOS?

Alternativní metodou zakázání integrované grafické karty je metoda spuštění systému BIOS v notebooku nebo počítači a pouze karty tradičním způsobem. Chcete-li spustit systém BIOS v počítači, stiskněte a podržte jednu ze dvou kláves: F2 nebo Delete během spouštění počítače (na samém začátku počítače)

Po vstupu do rozhraní systému BIOS bychom měli najít jednu z možností

  • Peripherals nebo Integrated Peripherals (v počítači).
  • U notebooku to může být téměř kdekoli: v části Advanced (Upřesnit) i Configuration (Konfigurace) stačí vyhledat příslušnou položku, která má co do činění s grafikou

Po vstupu do úpravy této kategorie se zobrazí možnost zakázat integrovanou grafickou kartu.

jak zakázat integrovanou grafickou kartu amd

Tento způsob patří k těm obtížnějším a vyžaduje základní znalosti o fungování počítače. Špatné nastavení může způsobit, že se hardware přestane spouštět a k jeho opravě budete potřebovat pomoc odborníků.

Shrnutí – jak zakázat integrovanou grafickou kartu?

Prvním způsobem je samozřejmě použití dostupných programů, které jsou již nainstalovány při spuštění. Tyto způsoby jsou nejrychlejší a nevyžadují odborné znalosti. Naopak způsob pomocí systému BIOS, který je implementován v každém počítači, vyžaduje od uživatele základní znalosti. Pokud tyto znalosti mají, je zakázání integrované grafické karty v systému BIOS velmi rychlé a intuitivní.

5/5 - (14 votes)
Sdílejte tento příspěvek!

Jak vypnu integrovanou grafiku, když mám kartu AMD?

Chcete-li vypnout integrovanou grafickou kartu, pokud máte dedikovanou grafickou kartu od společnosti AMD, otevřete program AMD Radeon Settings a přejděte na kartu Switchable Graphics. Poté změňte nastavení programů na nejvyšší výkon. Tím zajistíte, že programy nebudou spuštěny s integrovanou grafickou kartou, ale s dedikovanou kartou od společnosti AMD.

Jak zakážu integrovanou grafickou kartu, když mám kartu NVidia?

Chcete-li vypnout integrovanou grafickou kartu, která je od společnosti NVidia, přejděte do aplikace Ovládací panely NVidia, přejděte na kartu Správa nastavení 3D a tam změňte hlavní kartu na výkonnější. Tím se programy nebudou spouštět s integrovanou grafickou kartou, ale s dedikovanou od společnosti NVidia.

Jak zakázat integrovanou grafickou kartu ve Windows 11?

Chcete-li zakázat grafickou kartu v systému Windows 11, musíte přejít do ovládacích panelů, přejít na kartu Hardware a zvuk a poté spustit Správce zařízení. Poté vyhledejte grafickou kartu, kterou chcete zakázat, a kliknutím pravým tlačítkem myši na její název vyberte příslušnou možnost.

RitzyRanger
RitzyRanger

Mezi mé oblíbené herní žánry patří: adventury a simulátory. Ve všech dílech Tomb Raideru jsem strávil mnoho hodin prozkoumáváním světa s Larou. Ve volném čase se rád odreaguji běháním kilometrů v OMSI 2.

Articles: 37

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *