Stále více notebooků dostupných na trhu je vybaveno dvěma grafickými kartami – dedikovanou a integrovanou. Toto řešení pozitivně ovlivňuje výkon, který hardware nabízí, a zároveň je velmi praktické. Jak si ale vybrat, který grafický procesor chceme aktuálně použít?
Obsah
Dvě grafické karty v notebooku – jak to funguje?
Základní informace, které byste měli vědět o hardwaru integrovaných a dedikovaných karet, je, že dvě grafické karty v notebooku nepracují současně. Dedikovaná karta funguje pouze tehdy, když:
- Pracujeme se softwarem náročným na výkon,
- hrajeme hry,
- sledujeme filmy ve vysoké kvalitě,
- zpracováváme grafiku,
V ostatních případech počítač používá slabší a energeticky méně náročnou integrovanou kartu. Toto řešení je nejjednodušší přirovnat k převodovce – zrychlujeme, v určitém okamžiku musíme přeřadit na vyšší rychlostní stupeň, což je v případě hardwaru – přechod na výkonnější dedikovanou kartu.
Mají smysl dvě grafické karty?
Mnoho lidí se může ptát, proč je nutné do přenosných zařízení instalovat další grafické karty, které zvyšují hmotnost zařízení. Důvod je jednoduchý – integrovaná karta a dedikovaná karta společně v přenosném počítači činí zařízení univerzálnějším a můžeme jej použít v několika situacích.
Integrovaná karta se bude hodit, když budeme chtít pracovat, vyřizovat e-maily nebo dělat jiné jednoduché činnosti daleko od zásuvky, protože spotřebovává mnohem méně energie, a tak práce na jedno nabití vydrží déle. Na druhou stranu díky dedikovanému grafickému procesoru, pokud se nám bude chtít, můžeme notebook, který má 2 grafické karty, použít jako domácí centrum zábavy bez výrazné ztráty výkonu ve srovnání s PC.
Je třeba také ocenit, že při práci s integrovanou kartou bude notebook pracovat tišeji a navíc bude generovat nižší teploty, což může být důležité pro osoby pracující s notebookem na kolenou.
Jak změním grafickou kartu v notebooku pro konkrétní aplikaci?
Zajímavé je, že nejsme nuceni přizpůsobovat se nastavení automaticky vybranému systémem a v případě potřeby se můžeme sami rozhodnout, jaké rozložení chceme použít. Je to nesmírně jednoduché, ale nezapomeňte, že výběr grafické karty se bude lišit v závislosti na jejím výrobci.
Přepínání karet v systému AMD Catalyst
U karet AMD musíme spustit aplikaci výrobce – AMD Catalyst Control Center, kde pak přejdeme na kartu “Power”. V nabídce, která se rozbalí, bychom měli vybrat možnost “Sledovat přepínání grafiky pro aplikace”. Tím získáme možnost vybrat, která grafická karta má být cílovým GPU pro aplikace. Výběr potvrdíme tlačítkem “Apply”.
Přepnutí grafických karet v NVidia Control Panel
Stejně by tomu mělo být i v případě karet společnosti NVIDIA. V takovém případě spusťte aplikaci NVIDIA Control Panel. V nabídce umístěné v levé části aplikace vyberte položku “Manage 3D Settings” (Správa 3D nastavení) a poté “Program Settings” (Nastavení programu). V rozevírací nabídce můžeme vybrat aplikaci a rozhodnout, zda chceme, aby používala integrovanou grafickou kartu, nebo výkonnou kartu NVIDIA.
Jak nastavit výchozí grafickou kartu systému Windows 10?
Podobným způsobem se můžeme rozhodnout, která grafická karta bude hlavní. Stejně jako při výběru karty pro konkrétní aplikaci musíme opět spustit program odpovědný za nastavení grafické karty. Tentokrát musíme v případě aplikace určené pro karty AMD vybrat kartu “Power” a poté “PowerPlay”. V pravé části okna aplikace se nám zobrazí informace o tom, která grafická karta je primárním GPU v závislosti na tom, zda je notebook zapojen, či nikoli. Toto nastavení můžeme libovolně měnit.
V případě karet GeForce je postup stejně jednoduchý. Opět musíme vybrat kartu “Manage 3D Settings”, ale pokud vybereme preferovanou kartu, zůstaneme na kartě “Global Settings”, kde můžeme kartu jednoduše vybrat pomocí rozbalovací nabídky.
Přepínání grafických karet v notebooku
Dvě grafické karty v notebooku z něj dělají multifunkční zařízení, které kombinuje mobilitu přenosných zařízení, ale také výkon obvykle výkonnějších počítačů s běžnými grafickými kartami. Ovládání zařízení vybaveného dvěma grafickými procesory je velmi snadné a v mnoha případech ani nemusíme přemýšlet o tom, na které grafické kartě právě pracujeme. Veškerá rozhodnutí se dějí bez našeho vědomí.